500 + w stanie LIKWIDACJI! Świadczenie już jest odbierane rodzicom. TO EFEKT BILIONOWEGO ZADŁUŻENIA PAŃSTWA.
Koronawirus: czy pandemia zawiesi 500 plus? Komu już odebrane jest 500 plus. W sieci pojawiła się petycja za wstrzymaniem 500+ i świadczeń rodzicielskich oraz przerzuceniem tych pieniędzy na walkę z SARS-CoV-2. Zbiega się to w czasie z odbieraniem 500+ rodzicom pracującym w Niemczech. Sprawdź, czy twoje świadczenia są bezpieczne.
Program 500 Plus do likwidacji. Kto straci?
Pod petycją o wstrzymaniu wypłat 500 plus i świadczeń rodzicielskich podpisało się już ponad 5.000 osób. Co na to przedstawiciele rządu i inni politycy?
Koronawirus: wstrzymać 500 plus
„Wstrzymanie wypłat świadczeń 500+ i świadczeń rodzicielskich (tzw. kosiniakowe) i przeznaczenie środków pieniężnych na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2” – to tytuł petycji na stronie petycjeonline.com, służącej do składania i podpisywania petycji online.
„W dobie pandemii koronawirusa zbierającego śmiertelne żniwo potrzebne są znaczne środki pieniężne na prewencję i wspomaganie firm, które ponoszą ogromne straty w związku z zawieszeniem działalności. Dla gospodarki może to być zbyt duże obciążenie. Dlatego zwracamy się do Państwa o wsparcie petycji o wstrzymanie świadczeń socjalnych w postaci 500+ i tzw. kosiniakowego. Jak powszechnie wiadomo program 500+ nie przyniósł oczekiwanego efektu w postaci wzrostu dzietności, więc można przyjąć, iż te pieniądze są marnotrawione. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomożenie ochrony zdrowia i naszych rodzimych przedsiębiorstw. Wykażmy się rozsądkiem i odpowiedzialnością, Rodacy!” – czytamy w petycji.
Koronawirus a 500 plus: mówią politycy
Lider Lewicy Adrian Zandberg w rozmowie z TVN 24 przekonywał, że nie wolno zawieszać żadnych programów, z których środki trafiają do rodzin, ponieważ głównym problemem stojącym dziś przed gospodarką jest właśnie załamanie się dochodów gospodarstw domowych. Dziesiątki tysięcy ludzi już dostały wypowiedzenia. Po stracie dochodów zadłużą się i będą się z tego wygrzebywać latami.
Z kolei ekonomista i polityk Ryszard Petru zaznaczył, że rozdanie 500 plus było błędem, bo teraz wydanych na to 100 mld złotych brakuje na pomoc dla firm, a nawet na testy na obecność koronawirusa. Jednak przyznał, że w obecnej sytuacji zawieszenie 500 plus byłoby błędem, gdyż są to pieniądze dla rodzin, a wiele z nich straciło pracę.
Koronawirus: zostawić 500+, zawiesić 13 emeryturę!
Zarazem Petru zaproponował zawieszenie 13 emerytury, bo sytuacja emerytów w zasadzie się nie pogarsza – w przeciwieństwie do firm i pracowników.
500 plus – czy będą problemy z wypłatą
Sam rząd już wcześniej zapowiedział koniec programów typu 500 plus i pieniędzy do ręki! Czy zatem 500+ jest zagrożone? Jeśli rząd podtrzyma swoje zapowiedzi sprzed koronawirusa, w 2020 r. ograniczone będą świadczenia socjalne – ale tylko w tym sensie, że dotychczasowe kwoty nie zostaną zwaloryzowane, a ponadto nie będzie nowych programów polegających na
dawaniu pieniędzy do ręki. Nowa pomoc dla rodzin będzie następować poprzez usługi.
<śt> 500+: co zmieni koronawirus – mówi rząd
Czy koronawirus zagrozi świadczeniu 500 plus?
Członkowie rządu zapewniają, że 500 plus i wszystkie inne świadczenia pozostają bez zmian, ponieważ rodzina jest najważniejsza. Premier Mateusz Morawiecki: – Wszystkie świadczenia jak Rodzina 500 plus, Emerytura Plus są utrzymane w mocy.
Również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oświadczyła, że wydatki na tarczę antykryzysową nie wpłyną na wypłatę świadczeń i że m.in. wypłaty 500+ będą w pełni realizowane.
Rząd nie zdecyduje się teraz odebrać 500+. Ale okres rozliczeniowy programu Rodzina 500 plus potrwa do 2021 r. Co potem? Nawet członkowie PiS mają różne zdania.
500 plus: część Polaków dostanie mniej
A jednak niektórym Polakom pieniądze z 500 plus będą odebrane. Postanowił tak niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) z Monachium.
Sprawa dotyczy osób pracujących w Niemczech, pobierających jednocześnie 500 plus w Polsce i w Niemczech (Kindergeld). Teraz będą otrzymywać tylko jedno świadczenie.
Trybunał uznał bowiem, że polskie 500 plus i niemieckie Kindergeld to jest to samo, powielane wsparcie.
Kindergeld także przysługuje na każde dziecko, ale ma inną wartość: 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 na trzecie i 235 na kolejne. Najubożsi mogą też dostać dodatek – do 185 euro miesięcznie.
500 plus: który kraj ma pierwszeństwo
Jak w praktyce będzie wyglądać niemiecko-polska koordynacja wypłat 500+?
- Pierwszeństwo w wypłacie ma to państwo, w którym wykonywana jest praca. Gdy tylko jeden rodzic pracuje, świadczenia wypłaca kraj, w którym opiekun pracuje.
- Jeśli praca wykonywana jest przez oboje rodziców w dwóch różnych krajach, pierwszeństwo w wypłacie świadczenia ma to państwo, w którym mieszkają dzieci.
Uwaga!
Ponieważ Niemcy płacą więcej, w przypadku wypłaty świadczeń w Polsce dla „wyrównania” można otrzymać w Niemczech tzw. dodatek dyferencyjny, czyli kwotę stawek niemieckich pomniejszonych o polskie świadczenie.